Haber

ABD, Cezayir’in bölgede “barışı ve güvenliği sağlama”daki rolüne destek veriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Silahlanma Kontrolünden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Bonnie Jenkins, Cezayir’in bölgede, özellikle de Afrika’nın Sahel bölgesinde “barış ve güvenliği sağlama” çabalarına şükranlarını dile getirdi.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebboune’nin ABD Dışişleri Bakanlığı Silahlanma Kontrol Bakan Yardımcısı Jenkins ve ABD’nin Cezayir Büyükelçisi Elizabeth Aubin’i başkentteki Muradiye Köşkü’nde kabul ettiği belirtildi.

Öte yandan Cezayir Devlet Radyosu’nun haberine göre Jenkins, Cumhurbaşkanı Tebbun ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, ABD-Cezayir ortaklığıyla uluslararası ve bölgesel güvenlik konularını görüştüklerini belirtti.

İki ülkenin uluslararası ve bölgesel güvenlik konularında mutabakata vardığına dikkati çeken Jenkins, “ABD, Cezayir’in Sahel dahil bölgede barış ve güvenliği tesis etmeye yönelik sürekli çabalarından dolayı minnettardır.” ifadesini kullandı.

ABD ile Cezayir’in “terörle mücadele” ve bölgede barış ve refahın sağlanması konusundaki ortaklığının güçlü olmaya devam edeceğini vurgulayan Jenkins, iki ülkenin savunma kabiliyetlerinin güçlendirilmesi için bu üst düzey iş birliğinin sürdürülmesinin öneminin altını çizdi.

ABD’li şirketlerin Cezayir’deki yatırım fırsatlarını değerlendirmek için ciddi fırsatlar aradığına işaret eden Jenkins, bu bağlamda ABD’nin “Cezayir’e ekonomisini çeşitlendirme konusunda destek verdiğini” vurguladı.

sarayonu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu