Teknoloji

Felaket kapıda! Fukuşima Nükleer Santrali’nden korkunç görüntüler

ensonhaber.com

2011 yılında yaşanan tsunami felaketinden sonra hasar gören Fukuşima’daki nükleer santral sızdı ve oradaki dev tanklarda radyoaktif sular depolanmaya başlandı.

Fukuşima Nükleer Santrali’nin içinden yeni görüntüler, bir deprem daha olması durumunda yeni bir felaketin yaşanabileceğini gösteriyor.

Fukushima Nükleer Santrali’nin batık kalıntılarına robotik sondalar gönderen araştırmacılar, hayati takviye yapılarının hasar gördüğünü keşfetti.

Deprem olursa felaket olabilir.

Fotoğraflara da yansıyan bu keşif acil bir endişe kaynağı olmasa da yeni bir depremin bölgeyi sarsması halinde büyük bir sorun olabileceğinden korkuluyor.

Robotlardan biri, 2011 nükleer felaketi sırasında eriyen reaktör çekirdeklerinden birinin altındaki destek yapısının görüntülerini aldı.

Binanın 120 santimetre kalınlığındaki beton duvarının tabanında, içerideki çelik desteği ortaya çıkaran değerli hasar işaretleri görüldü.

Uzmanlar, üç reaktörün toplam 880 ton yüksek oranda radyoaktif erimiş yakıt kalıntısı içerdiği tahmininden endişe duyuyor.

Radyoaktif su okyanusa boşaltılacak

Aradan 12 yıl geçti ve santral bölgesindeki su depoları yavaş yavaş dolmaya başladı.

Yetkililer artık su depolayacak yer kalmadığını belirtirken, 1 milyon tondan fazla radyoaktif suyun okyanuslara boşaltılması gündemde.

Yetkililer radyoaktif suyun aslında çok önemli bir filtrasyon sürecinden geçtiğini ve çevreye herhangi bir zarar vermeyeceğini söylese de bu karar çevredeki kuruluşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Japon hükümeti, Uluslararası Atom Güçleri Ajansı (IAEA) ve bağımsız bilim adamları, planlanan yayının makul ve inandırıcı olduğunu söylüyor.

derinkuyu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu